APRS tracker

APRS tracker (Automatic Position Reporting System).

   Od svojho bratranca Martina OK1DJO som dostal darom takmer osadenú dosku OpenTrackera, ktorý predáva firma Argendata (http://www.argentdata.com/index.html)    v Californii. aprs doskaBolo teda jasné, že konštrukciu treba dotiahnúť do zdarilého konca. Zo stránok výrobcu som si  stiahol schému a konfiguračný softvare. Dopájkoval som konektory na dosku a mohlo sa ísť skúšať. Prvá zrada nastala pri komunikácii dosky s PC. Niekedy spojenie doska-PC prebehlo bez problémov, inokedy nie. Stačilo len dosku umyť liehom a všetko išlo bez problémov. Zrejme niekto predo mnou pájkoval cínom, ktorý obsahuje agresívne látky a doska bola zoxidovaná, no voľným okom to vôbec nebolo vidieť.

   Vďaka náhodným pripojeniam a odpájaniam som si odpálil vstupný prevodník 2N7000. Našťastieaprs doska v krabicke nie je problém ho nahradiť bežným typom BS170. Pre istotu som si ich kúpil hneď niekoľko 🙂  Na internete som sa tiež dočítal že niekomu nechce komunikovať procesor s PC. Problém vzniká na oscilátore, pokiaľ kryštál nemá presnú hodnotu. Na výstupe procesora pin č.4 by ste mali namerať frekvenciu 29,4912 Mhz. Pokiaľ tomu tak nie je, problém s komunikáciou procesor-PC je práve tu.

   Ďalší problém ma čakal pri výbere GPS modulu. Objednal som najlacnejší z Číny, samozrejme s výstupom RS232. No a ako sa ukázalo, číňania zrejme používajú iné komunikačné úrovne, pretože prijímač sa nie a nie spárovať s trackerom. Nakoniec som objednal od nášho dodávateľa S.O.S. Electronic tento a všetko nabehlo ako malo. Je potrebné aby modul dával na výstupe RS232 úrovne.null cable

   Čo sa týka prepojovacieho kábla tracker-PC je potrebné použiť takzvaný null-kábel, t.j. zapojiť piny č.2 a č.3 krížovo a pin č.5 priamo. Pokiaľ už nemáte na PC sériový port, treba si zaobstarať prevodník USB-RS232 napr. z ebay.com za pár drobných. Zapojenie rádiostanice je už individuálna záležitosť, každá stanica môže mať trochu iné kľúčovanie, takže sa s tým treba trochu pohrať. Samotná konfigurácia cez program a následnéconect diagram uloženie dát do procesora je jasne popísané v manuály na stránkach výrobcu.

   aprs final

 

 

   Takže pokiaľ by ste chceli lacný a funkčný tracker, napríklad do auta, uvedenú stavebnicu vám môžem vrelo odporúčať.