NTP Lcd Hodiny

PJA_9484s  Hodiny v hamshacku každého rádioamatéra sú veľmi dôležité, pretože nás informujú napr. o čase spojenia s inou stanicou, poprípade nás informujú koľko času nám ostáva do začiatku závodu. Preto som sa rozhodol že si nejaké presné hodiny postavím s využitím ako inak procesoru Atmega328PU.

   Keďže som chcel hlavne veľmi presné hodiny, do úvahy pripadalo buď použiť GPS modul a čas synchronizovať z neho, alebo využiť Network Time Protocol v skratke NTP protokol v internetovej sieti. Rozhodol som sa pre ntp synchronizáciu, nakoľko mám okno ďalej od stola a zrejme by signál zo satelitu nebol zachytiteľný.

   Takže základ tvorí procesor atmega328, prevodník pre LCD displej 16×2 a sieťový modul ENC28J60. Všetko sa dá pomerne lacno kúpiť na ebay.

ntp lcd hodiny    Hodiny fungujú na prvé zapojenie, len je potrebné pomocou prepojok nastaviť adresu I2C zbernice a následne túto hodnotu aj zapísať v programe. Pokiaľ nezapojíme ani jednu prepojku podľa schémy, tak východzia hodnota je 0x20 a táto je prednastavená aj v programe. PCF8574 address

V programe si môžeme tiež nastaviť aj čas synchronizácie času z internetu. Východzia hodnota je každých 15 minút. Plošný spoj je navrhnutý len pre prevodník PCF8574T a ostatok je pre jednoduchosť zapojenia zapojené na univerzálnej doske plošných spojov. Všetky podklady ako plošný spoj, schému, program si môžete stiahnúť na konci článku.

PJA_9418s PJA_9425s PJA_9423s          PJA_9482s

   Dúfam, že Vám uvedená konštrukcia hodín bude rovnako dobre slúžiť ako mne. Budem rád, pokiaľ mi pošlete Vaše fotky konštrukcie, poprípade mi napíšete kde hodiny využívate. 73!download

Peter, OM6APJ