GPS Led Hodiny

PJA_9486s   Tieto GPS hodiny som vyrobil pre potrebu zobrazovať presný čas, ktorý by bol viditeľný aj na väčšiu vzdialenosť. V zapojení je použitá atmega328, ktorá je srdcom celého zapojenia. Signál z družice zachytí gps modul, pošle informáciu do procesora a ten ho dekóduje a následne posiela informáciu o čase na sedemsegmentový displej. Je možné použiť akýkoľvek displej so sploločnou anódou. Ja som použil displej SA18-11SRWA s výškou znaku 44,5 mm. Je možné použiť akýkoľvek veľký displej a následne v programe procesoru upraviť časovanie pre multiplex. Tým je možné nadstaviť požadovanú svietivosť, samozrejme v rozsahu udanú výrobcom.

schema_gps hodiny   Pôvodné zapojenie vzniklo na prototypovej doske, kde som odlaďoval veľkosť predradných odporov a časovanie multiplexu. Ako gps modul je použitý U-blox NEO-6M, ktorý je možné kúpiť na ebayi. Jeho napájanie je 3-5V a jeho výhodou je že obsahuje vnútorný RTC obvod zálohovaný batériou, takže aj v momente že nie je signál zo satelitov, jeho vnútorný rtc obvod ide ďalej a posiela čas do procesora, čiže hodiny stále bežia.

PJA_9489sAkonáhle sa objaví signál zo satelitu, dôjde ku synchronizácii rtc obvodu v gps module a následne ku synchronizácii aj samotných hodín. Ako gps modul je možné použiť prakticky čokoľvek, pokiaľ bude tento modul  používať protokol NMEA a jeho prenosová rýchlosť bude 9600bps a frekvencia výpočtu polohy 1Hz.

PJA_9496s          PJA_9495s

   Po úspešnom doladení hodín na prototypovej doske, som navrhol dps-ku v eagle, aby hodiny boli jednoducho replikovatelné. Rozmery dosky sú 285 x 70mm.

PJA_9472s PJA_9490sPJA_9491s          PJA_9492s

   73!

Peter, OM6APJ